niedziela, 12 listopada 2017

Święto Niepodległości. Pytania ( 13-17.11.17r.)
99 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCINARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI święto państwowe w Polsce obchodzone 

corocznie 11 listopada dla upamiętnienia 

odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, 

po 123 latach zaborów (1795–1918). 

Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 

1937 r.

Zostało zniesione ustawą 

Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945.

Przywrócone ustawą w okresie transformacji 

systemowej w 1989. 
źródło: www.wikipeda.pl

PYTANIA:
1. Po ilu latach Polska odzyskała niepodległość?
2.Kiedy zniesiono Święto   Niepodległości?
3.Podaj datę przywrócenia Święta Niepodległości


JAK POLACY ŚWIĘTUJĄ 
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

         Święto Niepodległości to dla Polaków bardzo ważne święto, obchodzone 11 listopada. Często chodzimy na parady Niepodległości i zawieszamy na domach biało-czerwone flagi. W Krakowie daje się kwiaty na grób Jana Pawła II i na sarkofagach Józefa Piłsudskiego. W szkole obchodzone są apele. Są też organizowane  biegi Niepodległości. Niektórzy spędzają czas w samotności, w modlitwie. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
         Co roku, w Warszawie organizowany jest Bieg Niepodległości, w którym z roku na rok, bierze udział coraz więcej uczestników. Bieg Niepodległości organizowany jest przez Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ideą organizatorów Biegu jest upamiętnienie odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Od 2009 roku zawodnicy biegają nową atestowaną trasą, liczącą 10 km, która prowadzić będzie głównymi ulicami Warszawy: aleją Niepodległości, Al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, Anielewicza, Andersa, Marszałkowską, Koszykową. Na placu Piłsudskiego odbywają się główne uroczystości z udziałem prezydenta i władz państwowych.
         W sobotę rano prezydent, premier i marszałkowie parlamentu wezmą udział w mszy w Świątyni Opatrzności Bożej. Główne państwowe obchody Święta Niepodległości odbędą się na placu Józefa Piłsudskiego w południe. W programie: uroczysta odprawa wart, koncert i parada wojskowa ulicami Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Jerozolimskimi. Wieczorem politycy PiS – i to też jest tradycją – przeniosą się do Krakowa. Jarosław Kaczyński i Beata Szydło wezmą udział w mszy w Katedrze Wawelskiej. Obchody Święta Niepodległości organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach.

WROCŁAW
Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom jest uroczyste wniesienie flagi Polski na szczyt Iglicy przy Hali Stulecia. Dokonają tego dwaj alpiniści: Mateusz Makarski i Marcin Trzęsicki. Wcześniej zdobywcami wrocławskiego szczytu byli Wojciech Niedziałek i Zbigniew Jaworowski. Ich wspinaczka trwała aż 24 godziny i 15 minut.

KRAKÓW
Na krakowskim rynku będzie się śpiewać patriotyczne pieśni. Koncert poprowadzi dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański. Początek o godz. 17.00. Wybrzmią pieśni i piosenki z różnych okresów historycznych: „Wolność”, „Warszawianka 1831”, „Kadrówka”, „My, Pierwsza Brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Pałacyk Michla”, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, „ Dobranoc, Ojczyno”.

BIAŁYSTOK
Władze Białegostoku zapraszają mieszkańców do udziału w konkursie w mediach społecznościowych. Na tych, których prześlą najciekawsze zdjęcia wywieszonych flag, czekają upominki. Przez kilka ostatnich lat władze miasta rozdały białostoczanom ponad 10 tysięcy biało-czerwonych flag.

RZESZÓW
W złotej sali wiedeńskiego Musikverein, skąd transmitowane są słynne koncerty noworoczne, orkiestra Filharmonii Podkarpackiej wystąpiła już 10 listopada. W programie koncertu znalazły się dzieła napisane przez kompozytorów, którzy nie będąc Polakami stworzyli kompozycje nawiązujące do polskiej kultury i tradycji.

PUŁAWY
W Puławach obchody Święta Niepodległości będą miały bardzo sportowy charakter. Na początek Turniej Piłki Siatkowej, później Niepodległościowy Rajd Rowerowy i na koniec odbędzie się I Puławski Bieg dla Niepodległej.

POZNAŃ
W Poznaniu 11 listopada świętuje się niepodległość i Dzień Świętego Marcina, którego nieodłącznym elementem jest rogal z białym makiem. Prawo do jego wypieku mają wyłącznie poznańscy cukiernicy. Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform, przemierzy ulicę imienia patrona. Prezydent Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania, którego finałem jest pokaz fajerwerków. 


Opracowała Martyna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz